SAYFA 1 / HAK' KA YÜRÜYÜŞÜ

Hürriyet - Hürriyet - 15 Mayıs 2002 - Hürriyet - Hürriyet

ÜNLÜ OZANIN, KÖLN'DE KALBİ DURDU


Eşi, başucundan ayrılmıyor.

Ünlü halk Ozanımız Mahsuni'yi eşi Fatma, yalnız bırakmıyor.
Fatma Hanım, ''Gece 03.00'te rahatsızlandı. Biraz konuştuktan sonra uykuya dalmıştı. Horlamaya başlayınca doğrultmak istedim. İşte, ne olduysa o zaman oldu '' diye gözyaşı döktü.

Mahsuni Komada

Dostları ile birlikte olabilmek için Köln'e gelen ünlü halk ozanımız Aşık Mahsuni, ölüm kalım mücadelesi veriyor.

Kalbi duran ünlü ozanın yaşama döndürülmesi için, doktorlar 20 dakika çaba sarfetti. Bitkisel hayata giren Aşık Mahsuni'in kalb krizi geşirdiği ya da beynindeki bir sorundan dolayı rahatsızlandığı sanılıyor.Durumu ciddi olan Mahsuni'nin eşi Fatma Mahsuni yoğun bakımdaki kocasını yalnız bırakmıyor. Böbrekleri de çalışmayan Mahsuni, dialize bağlandı.

Beyin ve kalb damarlarında tıkanıklık olan Aşık Mahsuni'nin hayatta kalmasnın mucize olduğunu söyleyen doktorlar, ''Gerekli her türlü bakım yapılıyor. Şu anda kalb atışı 120'lerde. Tansiyonu çok düşük. Kalb atışları 90'lara düştüğünde makinelerden çıkaracağız'' dediler.
Mahsuni, geçtiğimiz yıllarda beyin kanaması geçirmişti.

Hasan AYCI / KÖLN,(dha) - Hürriyet

 


Hürriyet - Hürriyet - 16 Mayıs 2002 - Hürriyet - Hürriyet

Aşık Mahsuni, Azraille Boğuşuyor.


Köln Başkonsolos Yardımcısı Çağanur Ünlü (solda), Mahsuni'nin eşi ve
oğlunu ziyaret etti. Bu arada, doktorlar sanatçının ateşinin yükselmesi üzerine tedavi için verilen ilaçların etkisini gösteremediğini açıkladılar.

Bayan konsolostan geçmiş olsun

Ziyaret için geldiği Almanya' nın Köln kentinde rahatsızlanan halk
ozanı aşık Mahsuni'nin durumu ciddi.

Köln başkonsolos Yardımcısı Çağanur Ünlü, aşık Mahsuni'nin tedavi gördüğü Porz am Rhein Hastanesi'ne gelerek, eşi Fatma ve oğlu Ali Mahsuni'ye geçmiş olsun dileklerinde bulundu, sağlık durumu hakkında bilgi aldı. Fatma ve Ali Mahsuni ile bir saat görüşen Ünlü, her türlü yardıma hazır olduklarını söyledi.

Doktorlar sanatçının büyük ihtimalle kalp krizi geçirdiğini, tıkanan damarlardan birinin açılması için aşık Mahsuni'ye anjiyo yapıldığını kaydettiler. Hürriyet'ten mahsuni'nin rahatsızlığını öğrenen birçok ünlü sanatçı da, dün Mahsuni'nin ailesini arayarak geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Hasan AYCI / KÖLN,(dha) - Hürriyet- 17 Mayıs 2002 -

AŞIK MAHZUNİ ŞERİF KÖLN'DE ÖLDÜ

KÖLN - Aşık Mahzuni Şerif tedavi gördüğü Köln-porz hastanesinde, bu sabaha karşı vefat etti. Aşık Mahzuni Şerif, 4 gün önce hastanede tedavi altına alınmıştı. Sanatçının, damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle tedavi altına alındığı ve bu sabaha karşı 05.00'e doğru öldüğü belirtildi. Aşık Mahzuni Şerif, 1939'da Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesine bağlı Berçenek köyünde doğdu. Evli ve 8 çocuk babası Mahzuni Şerif'in, 400'e yakın plağı, 50'nin üzerinde kaseti ve 9 kitabı var. Sanatçının cenazesinin yarın Türkiye'ye gönderilmesi bekleniyor.

- NET HABER -

------------------------------------------------------------------------------------

Bir DEV Çınar Ebediyette yola çıktı.
Ne yazık'ki Türk medyası başta TRT olmak üzere bunun Farkında değil.
Kendi kültürüne sahib çıkamıyan Medya ya Yazık 'lar olsun!
Biz onun Türküleriy'le Büyüdük Türk Medya'sı unutsa'da
biz'ler O nu hep Yaşatacağız.

Hürmetlerle!
Eyüp

( Ziyaretçi Defterinden Alınmıştır. )

 


Hürriyet - Hürriyet - 18 Mayıs 2002 - Hürriyet - Hürriyet


AŞIK MAHZUNİ ÖLDÜ


Almanya'da hastanede üç gündür komada yatan halk ozanı Aşık Mahzuni dün öldü. Ünlü ozan için yarın Köln Porz'da bir tören düzenlenecek. Mahzuni, Hacı Bektaş Veli İlçesinde toprağa verilecek.

Almanya'da geçen pazartesi günü kaldırıldığı hastanede bitkisel hayata giren ünlü halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif (62) dün sabah saat 04.30'de öldü.

Hastanede kalbinin çalıştırılmasına rağmen bitkisel hayata giren Mahzuni, suni teneffüs aletine bağlı olarak yaşatılıyordu. Böbrekleri de iflas edince diyaliz makinesine de bağlanmıştı. 8 çocuk babası Aşık Mahzuni'ye iki gün önce de damarlarının açılması için anjiyo yapılmıştı.

Ozanın ölümünün duyulması üzerine hastaneye gelen Cem Vakfı Avrupa Koordinatörü Fuzuli Bektaş, CHP Destekleme Derneği Başkanı Ali Rıza Gülçiçek, Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü Başkanı Gülizar Cengiz ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Başkan Yardımcısı Seydi Koparan cenaze işlemleri ile yakından ilgilendiler.

İLK TÖREN ALMANYA'DA

Köln Başkonsolosluğu girişimleriyle cenaze bir an önce tamamlandı. Ozanın cenazesinin Türkiye'ye götürülmesi için Türkiye'den yarın THY'a ait bir uçağın özel olarak Köln'e geleceği açıklandı.

Aşık Mahzuni için ilk tören bugün saat 09.30'da Köln'ün Porz semtinde bulunan Stresseman Caddesi 15'deki Finkenberg okulunda yapılacak. Cenaze daha sonra özel uçakla Ankara'ya gönderilecek. Ozanın yakın akrabalarından verilen bilgiye göre, Ankara'da Kültür Bakanlığı önünde bir tören yapılacağı ve burada Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzetin Doğan'ın bir konuşma yapacağı öğrenildi.Cenaze daha sonra Hacı Bektaş Veli ilçesine gönderilecek burada Hasan Cengiz adlı vatandaşımızın tahsis ettiği 17 dönüm arazide toprağa verilecek.


Ünlü halk ozanının öldüğünü öğrenen dostları hastaneye akın ettiler.

Hasan AYCI / KÖLN,(dha) - 18 Mayıs 2002 - Hürriyet

 

 

Evrensel - Evrensel - Evrensel - Evrensel - Evrensel - Evrensel

Bilmem söylesem mi söylemesem mi

Türk Halk Müziği’nin büyük ustalarından Aşık Mahsuni Şerif, dün sabah saat 04.25 sularında Köln’ün Porz ilçesindeki Porz am Rhein hastanesinde hayata gözlerini yumdu. 62 yaşında olan Mansuni Şerif, çesitli konserler vermek üzere Avrupa’da bulunuyordu. En son 28 Nisan’da Fransa’nın başkenti Paris’te sevenlerinin karşısına çıktı. 19 Mayıs’ta ise Belçika’da sahne alması planlanmıştı. Aşık Mahsuni Şerif, geçtiğimiz pazartesi gecesi Köln’de rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı. Yaklaşık dört gün yoğun bakımda yaşama mücadelesi veren halk ozanı Mahsuni Şerif’in kalp damarlarındaki tıkanıklık hayata veda etmesine neden oldu.

Oğlu üzgün

Mahsuni Şerif’in ilk rahatsızlandığı anda yanında olan oğlu Ali Mahsuni, rahatsızlıgın ilk anlarını gazetemize şu şekilde anlattı: “Normal bir şekilde sohbet ederken, birden nefes darlığı çekmeye başladı. Cigerlerinden daha önce de zaten rahatsızlığı bulunuyordu. Kendisi, rahatsızlığın kısa bir süre sonra geçeceğini söyleyerek hastaneye gitmeye bile gerek görmedi. Sonra, sancılar artmaya başlayınca, hastaneye kaldırdık. Tam hastanenin kapanmasında ise bu kez kalp krizi geçirdi. Atardamarlarından birisi zaten daha önce tıkanmıştı. Bu yeni krizle birlikte diğer damar da işlemez hale geldi. Doktorların bütün müdahalesine rağmen bu düzeltilemedi” dedi. Ali Mahsuni yaptığı açıklamada ayrıca, Aşık Mahsuni Şerif’in sadece kendisinin değil, bütün emekçilerin, ezilenlerin “babası” olduğunu söyleyerek, bundan sonra eserlerini yaşatacaklarını söyledi.

Hacıbektaş’ta defnedilecek Büyük halk ozanı Aşık Mahsuni için bugün Köln’de bir tören düzenlenecek. Öglen saat 12.00’de ise THY uçağıyla Köln’den Ankara’ya naaşı getirelecek olan Mahsuni için burada da bir anma töreni gerçekleştirilecek. Daha sonra vasiyeti üzerine, Hacıbektaş’ta defnedilecek.

Evrensel Gazetesi - 18 Mayıs 2002

 

 

- N t v - N t v - N t v - N t v - N t v - N t v - N t v - N t v -

Aşık Mahzuni 1997 yılında da beyin kanaması geçirdikten sonra sağlığına kavuşmuş ve çok sayıda esere imza atmayı sürdürmüştü. Özellikle Türk Halk Müziği sanatçılarının söz ve beste kaynağı olan Aşık Mahzuni son yılların önemli ozanlarındandı.

AŞIK MAHSUNİ ŞERİF

Kalp yetersizliği nedeniyle bir süredir yoğun bakımda tutulduğu hastanede hayatını kaybeden ozan 1939 yılında Kahramanmaraş Afşin ilçesine bağlı Berçenek köyünde doğmuştu. 1956 yılında Ankara Ordu Donatım Teknik Okulu’nu bitirdikten sonra, Kuleli Askeri Lisesi’nden ayrılan ozan, 1989-1991 yılları arasında Halk Ozanları Derneği Genel Başkanlığı’nı yürüttü. Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığı, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği ve Ozan-Der Onur Kurulu Baskanlığı’nı da yaptı. Evli ve 8 çocuk sahibi olan Mahzuni Şerif’in, 400’e yakın plak, 50’den fazla kaset ve 9 adet yayınlanmış kitabı bulunuyor.

Kendisini sevenler ve dostları tarafindan yapılan düzenlemeyle sabah 09.30’da Köln Porz-Eil’deki bir okulun bahçesinde tören düzenlenecek. “Helallik” istenecek bu törenden sonra Mahzuni’nin cenazesi Köln Havalimanı’ndan THY’na ait 140 kişilik uçakla Ankara’ya gönderilecek. Aşık Manzuni Şerif’in cenazesi pazar günü Ankara’da yapılacak törenden sonra Hacıbektaş’ta toprağa verilecek.

Hacıbektaş Belediye Başkanı Mustafa Özcivan, yaptığı açıklamada, Aşık Mahsuni Şerif’in Hacıbektaş’ta toprağa verileceğini söyledi. Özcivan “Aşık Mahsuni, daha önce öldüğü zaman Hacıbektaş’a gömülmesini vasiyet etmişti. Mahsuni’nin ailesiyle görüştük. Aşık Mahsuni’nin cenazesi yarın Ankara’ya getirilecek ve Pazar günü öğleden sonra ilçemizde Çilehane Mezarlığı’nda toprağa verilecek.”

Aşık Mahsuni Şerif’in ilkokul öğretmeni olan ve yörede “Aşık Mahrumi” olarak bilinen Rahim Kaya, Mahsuni’nin şiirlerinde, Anadolu, halk ve doğa konuları üzerinde durduğunu söyledi. 6 yıl öğretmenliğini yaptığı Mahsuni’nin ölümünü öğrenince çok üzüldüğünü ve ağladığını belirten Kaya, Hacıbektaş’ta toprağa verilecek olmasını da, “demek ki, orayı hak etmiş” sözleri ile değerlendirdi.

Mahzuni için Köln’de cenaze töreni

Köln’ün Porz semtindeki “Jugendwerkstatt” adlı okulun arka bahçesindeki geniş alanda düzenlenen törene Mahzuni Şerif’in eşi Fatma ile oğulları Ali ve Emrah’ın yanı sıra Köln Başkonsolosu Mehmet Sertaç Sönmezay, ayrıca sanatçilar Selda Bağcan, Serhat Tunç ve Sümer Ezgü ve Avrupa’nın çesitli ülkelerinden gelen yaklaşık 1500 Türk vatandaşı katıldı.

Aşık Mahzuni Şerif’in cenaze töreninde konuşan büyük oğlu Ali, Türkler arasındaki birlik ve beraberliğin bozulmamasını ve ailesinin hiçbir zaman yanlız bırakılmamasını istedi.

Mahzuni Şerif’in eşi Fatma da bazı dernek temsilcilerinin konuşma yapmasının önlenmesi üzerine ortaya çıkan küçük kargaşayla ilgili olarak, “Mahzuni’yi seviyorsanız, ona bağlı kalın. Taşkınlığa sebebiyet vermeyin” dedi. “İkinci Mahzunilerin” oğulları Ali ile Emrah olduğunu söyleyen Fatma Şerif, “Siz onları yaşatın. Onları size emanet ediyorum” dedi.

Mahzuni Şerif’in cenazesi, daha sonra Türkiye’ye gönderilmek üzere Köln/Bonn havaalanına götürüldü. THY’ye ait bir uçakla bugün Ankara’ya götürülecek olan Mahzuni Şerif’in cenazesi, Kültür Bakanlığı’nda yarın yapılacak cenaze töreninden sonra Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde defnedilecek.

AA 18 Mayıs - N t v

Devamı için Sayfa 2 yi tıkla!

sayfa 1

 


geri
hayatı
ileri

 

 

yukari

© [ tasarım: yüksel gürel / tasarim@mahzuniserif.com ]

Free JavaScripts provided
by The JavaScript Source