2. BERÇENEK KÖYÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN ANMA ETKİNLİĞİ - 2005


* Fotoğraf 2004 Yılında Gerçekleşen 1. Anma Etkinliğine Aittir.

13/08/2005 günü Asrın Pirsultan’ı, halk ozanı Mahzuni Şerif’ i anma töreninin 2.si Berçenek köyünde tertiplendi. 15 binin üstünde katılımla görkemli tören Mahzuni ŞERİF’e yakışır şekilde, başladı ve yedi saat ayakta alkışlanan sanatçılar da, Mahzuni sevenlere çoşkulu bir gece yaşattılar. Adresi İstanbu'da olan ''Berçenek - Mahzuni ve Çevre Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği" başkanı Hacı Şakir GÜL, dernek yönetici ve üyeleri Mahzuni anma töreninde Mahzuni’ye yakışır bir hizmet sergilediler. Dernek başkanı Hacı Şakir GÜL ve Emrah Mahzuni anma töreninin tertiplenmesi konusunda gerekli bürokratik işlemleri yaptılar. 13/08/2005 günü saat 16 tıda başlayan anma töreni akşam saat 24 e kadar her dakikasında katılanları, Mahzuni ve Berçenek köyünün tozu toprağı ve ile, bir daha tanıştırdı.

Dernek Başkanı, yönetimi ve Emrah Mahzuni’nin Çolhan Belediye başkanı ile yaptıkları dayanışma ile köymüzün harap olmuş yerleri ve yolları düzeltilmiştir. Tören Alanının da kullanılır hale gelmesinde yoğun bir çaba sarfetmiş olanlara ve Sayın Belediye başkanı Adem YILDIZ beye Mahzuni ve sevenleri adına sonsuz teşekkürler.Törenin yapıldığı saatlerde orada bulunan bazı mercilerdeki yetkililer başda Çolhan belediyesi olmak üzere yeni seneye kadar bu 13 dönümlük yerin ağaçlandırılmasının sözünü verdiler.

Anma törenine katılanlar Mahzuni sevgisi ile aynı şiirleri dinlediler bazanda sanatçılara eşlik ettiler. Mahzuni’nin bir çok deyişini birlikde söylemeleri bizlere, ortak sorunların insanları birleştiri özelliğini gösterdi. "Seçim gelince köy köydür. Ondan başka hiçbir şeydir. Dertli köyüm, tozlu köyüm." Veya; "Bütün insanlık adına amarika katil katil." Ve daha sayabileceğim bir çok şiirleri 15 bin insanı aynı ses ve özle birleştirdi. Törenin güvenliği Askere ve dernek yönetimi görevlilerine verildi. Tören başlanğıcından bitimine kadar çok saygılı gerçekten Mahzuni’ye yakışır bir şekilde sona erdi. Bu da bize Mahzuni'nin yalnız Berçenek’e değil bütün insanlığa ait olduğu gerçeğini sergilenmiş oldu. Bu duyguyu diğer dostlarla birlikte yaşamak beni daha çok mutlu etti.

Törende Emrah Mahzuni’nin getirdiği bir saz açık artırmayla satışa çıkarıldı. Saz 6 milyar TL. sına Çolhan belediye başkanı AdamYILDIZ beyde kaldı. Törenin yapılmasına katkıda bulunan sanatçılar da para almadılar törene katılanlar da ödeme yapmadı.

Bu geleneği herhangi bir ranta çevirmeden Mahzuni'yi anma törenleri her yıl devam edecektir.


3. BERÇENEK KÖYÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN ANMA ETKİNLİĞİ - 2006

Mahzuni Şerif 40 binin üstündeki hayranlarının , sevgi ve saygı coşkusu ile doğduğu köyü Berçenek'te 12/08/2006 Cumartesi günü anıldı. Berçenek K.Maraş'ın Afşin ilçesi'ne bağlı Elbistan Afşin ovasının orta yerinde bulunur.

Yeni ismi Tarlacık olan Berçenek köyü hafif dereli tepeli olsa da genelde düz ve geniş, yağmur olduğunda verimli toprağa sahiptir. Kuzeyin'de Hurman suyu çağlasada bu sudan hiç mi hiç nasibini alamamış, asırlardır hurman suyundan mahrum bırakılmıştır. Ozanımız ''Susuz köyüm dertli köyüm'' şiirini kuşkusuz bunun üzerine dizelemiştir. Köye içme suyunun getirilmesinde ciddi hizmeti olan Mahzuni şerif zamanında köyün belirli yerlerine çeşmeler yaptırmıştı. şimdi bu çeşmelerden yine sular akmaz oldu.

Tozlu topraklı köyünün bir çok sıkıntılarını Devlet yetkilerine
iletmesine rağmen, kendisi hayatta iken, yetkililerin herhangi bir hizmetine şahit olamadığından dır mutlaka ''Seçim gelince köy köydür, ondan başka hiç bir şeydir !'' şiirinin dizelerini sazlı sözlü haykırması. Mahzuni Köyünün bu sıkıntılarını dilegetirirken tabiki Ülkesinin diğer bölgelerini görmemezlikten gelemezdi.
''...Suzuz Urfa ya Diyarbakırların, öldük öldük... bir damla su... etme ağam!'' diyerek sıkıntıların sadece kendi yaşadığı bölgeyle sınırlı olmadığını, Ülkesinin birçok yöresinde yaşanan benzeri sorunları ustaca dile getirmedi mi?

Sanatını ve yaşamını halkı ile birleştiren, canına gelecek hiç bir
şeyden çekinmiyen Ozanımız Ülkesinde halkının şerefli mücadelesini veren yiğitlere de her zaman için sahip çıkmıştır. ''Yiğitler yiğitler bizim yigitler'' şiir dizelerini gurur ve umut dolu sesi ile mayalayıp haykırmıştır.

Öyle bir yüreğe sahiptiki, O yıllarda kimilerinin cesaret edemediği İnsanlığın katili olan Amarika'yı karşısına almaktan çekinmedi. ''Bütün insanlık adına, amerika katil katil'' şiir dizelerini sazı ile bütün dünya insanlarına iletti. Bu günde geçerliliğini koruyan daha bir çok şiir dizelerinden örnek gösterebiliriz aslında. Ülkesinde ve dünyada insanların dost ve kardeşce yaşamasının yollarını bu dizelerde araştırır. ''Dağılır ordular kalkar mahkeme / insanlık kavgasız kaldığı zaman.''

Mahzuni Şerif'in şiir dizeleri gerçek bir tarihi anlatır, hakkında
kitaplar yazılır. Mahzuni başına gelen onlarca olumsuzluklar
karşısında ümüdünü kaybetmemiş tamda inadına mücadele azmini
yükselmiştir.
Onun korkusuzca mücadelesi, kendisini içinde bulunduğu baskıcı yönetimlerle uyuşmazlığa götürür. Zaten Yoksul olan halkın yoksulluğunun üzerine gelen zamlara karşı ''Öldürecek zam fakiri/helede şu tam fakiri !'' dizelerini sahnelerde kokusuzca söylerdi.

Mahzuni bu yukarda sıralamaya çalıştığım ciddi ve taviz vermez tavılarından dolayı hüküm eden partiler tarafından zaman zaman
karakollarda uzun uzun ifadelere tutuldu. Mahzuni'nin diliyle 'Yukardakiler' maksatlı yıldırıcı tavırlarıyla ozanımızı çeşitli işkenceleri yaşamaya mecbur ettiler. Günü geldi şiirlerini gerekçe göstererek aylar ve yıllar süren hapis kararalarıyla hücrelere kapadılar.

Nedense Türkiye'nin geçmişinde olduğu gibi bungün de değerli Ozanlarımıza sağlıgında sahip çıkamıyoruz, çıkmıyoruz. Ne zamanki hayata gözlerini yumdular ( tabi onlar hala hayattar sadece tabiatta başka bir şekle büründüler), işte ozaman o güzel ve değerli insanımızı anlamaya çalışıyoruz. Ümit ediyorum ki Mahzuni'yi vesile yaparak bundan sonraki şair, Ozan, yazar ve aydın insanlarımıza sahip çakarız.

ASRIN PİRSULTANI'nın bu üçüncü anma töreninde bir öcekine nazaran dahada birleştirici ve halkı toparlayıcı olduk diyebilirim. Maraş il ilçe parti başkanları ve belediye başkanlarının(Afşin belediye başkanı,AKP hariç) törenin hazırlanmasında katkıları oldu. CHP Parti başkanı Sayın Baykal 40 kadar millet vekili ile anma törenine katılması ve ordaki Mahzuni hayranlarını beklenmedik büyük bir sayıda toplanmış olarak görmesi, sayın Baykalı'ın Berçenek köyüne ilgisini iyice arttırdı ve bundan dolayı ciddi bir de söz verdi. Duyum doğru ise 150 milyon YTL ile Berçenek ve çevre köylerin
yeniden yapılandırılmasına katkıda bulunacağını vurgulamış.

Köydeki proje şöyle: Mahzuni anma etkinliği için daha geniş bir tören alanı, Köyün ve tören yerinin etrafında yeşillendirme, ağaç ve çimenlendirme yapılacak. Uygun görülen noktaya bir Mahzuni büstü oturtulacak. Mahzuni için gelen dostların konaklıyacağı bir mekanın tanzim edilecek ve köyün en büyük sorunu olan su meselesinin çözümü gibi daha saybilceğimiz yapılanmalar olacak. Bunların yapılıp Berçenek'te Mahzuni'ye yakışır bir şekilde bu törenlerin devamlarının sağlanması, gelecek nesillere bırakabileceğimiz en güzel bir eser olacaktır. Bu yapılanma K.Maraş'a bağlı bulunan bütün kurumlar ve orada yaşayan değerli insanların dayanışması ile gerçeklecektir. Mahzuni bizim hepimizin Ozanıdır bu nedenle önümüzdeki yıla yapılacak işlerin en azından bir çogunu yapmak bizim bizlerin yüzümüzün akı olacaktır.

Değerli Ozanımız Mahzuni'nin birinci anma töreninde 4 bininin üzerinde insanımız anma töreninde bulunabildi bu bir başlangıçtı. İkinci anma töreninde 15 binin üstünde insanımız katıldığından tören yeri dar geldi. Bunun üzerine geçen yıl genişletme adına çalışmalarda bulunuldu. Fakat bu yılki üçüncü anma töreninde 40 binin üstünde katılım olunca etkinlik alanı çalışmalara rahmen yine yeterli
olmadı. Yani çalışmalara hız verilerek devam edilmesi geremektedir!

İkinci anma töreninde şöyle bir başlık atmıştık; ''Berçenek Türkiyenin
İkici HacıBektaşı mı oluyor?!'' demiştik. Anlaşılan ve görünen şuki, ileriki yıllarda bu aşk bu sevgi çıg gibi büyüyüp gelişecektir. Bu gelişmeye bizler gücümüz yettiğince, kimimiz mani, kimimiz manevi katkıda bulunursak, Mahzuni sevgi ve aşkı ile bir araya gelecek insanlar kardeşlik ve dostluklarını daha da pekiştireceklerdir.
Emek sahipleri dostlarımız, bu hem değerli hem olumlu gelişmede Mahzuni sevgi ve aşkını yaşamış olacakrı kadar, bu işin yapılanmasında harcadıkları emeklerinin ve hizmetlerinin meyvelerini görüp mutluluk duyacaklardır. Geleceğimiz olan ileri kuşaklarımızın birlikteliklerini, şimdiden hissetmek kadar mutluluk vereci ne olabilirki bizim için?!

Bu etkinliklerde görev alan Berçenek-Mahzuni ve Çevre Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Elbistan demokratik işci deneği, K.Maraş il,ilçe belediye başkanları ve elamanları, parti başkanları ve üyelerine, çok değerli Sanatçılarımıza, Mahzuni dostlarına ve ayrıyeten K.Maraş valisi ilçe kaymakamlarına ben şahsım ve
ASRIN PİRSULTANI MAHZUNİ adına en derin saygı ve şükranlarımı sunar bu eylemin devamını hakktan niyaz ederim.


Dostunuz Hacı Cırık


4. BERÇENEK KÖYÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN ANMA ETKİNLİĞİ - 2007

Aşık Mahzuni Şerif, memleketi Afşin'in Berçenek köyünde anıldı.
Bu yıl 4'üncüsü düzenlenen etkinlik kapsamında, Hüseyin Turan, Erensoy Akkaya, Mehmet İpek, Efkari, Emrah Mahzuni, Ahmet Dumlupınar, Mustafa Özarslan, Yusuf Gül, Cemile Gülbudak, Aliyar Aslan ve Hüseyin Aslan sevilen türkülerini seslendirdi.

Berçenek Mahzuni Şerif'i Sevenler Derneği Baskanı Şakir Gül, şenlikte yaptığı konuşmada, Mahzuni Şerif'in sadece Türkiye'ye değil dünyaya mal olmuş büyük bir sanatçı olduğunu söyledi.

Anma şölenini geleneksel hale getireceklerini ifade eden Gül, ''Mahzuni Şerif için ayrıca temsili bir mezar yaptırdık. Çağın ozanı olarak bilinen Mahzuni Şerif gönüllerimizde yaşayacak'' dedi.

Diğer yandan, Aşık Mahzuni Şerif anısına, Berçenek Köyünde yaptırılan anıt, törene katılan protokol mensupları tarafından açıldı.


2008 BERÇENEK KÖYÜNDE ANMA ETKİNLİĞİ YAPILMADI

Her yıl yapılması pilanlanan Mahzuni'yi Berçenek'te Anma Etkinliği, 2009 yılında Mahzuni Vakıf'ı tarafindan düzenleneceğinden dolayı, 2008 yılındaki Anma Etkinliği iptal edilmiştir.

 geri
berçenek
ileri

 

yukari

© [ tasarım: yüksel gürel / tasarim@mahzuniserif.com ]

Free JavaScripts provided
by The JavaScript Source